خلاصه درس با موضوع "انسان و جهان". موضوع: "قوانین اصلی روابط خوب" (با ارائه) - یادداشت های درسی - کاتالوگ مقالات - گفتار درمانگر در خانه

موضوع: گیاهان کشت شده. معنای آنها در زندگی انسان است.»
نوع درس: کشف دانش جدید
هدف: دریابید که گیاه کشت شده چیست و برای چیست
رشد کرده اند.
وظایف:
 شکل گیری مفهوم گیاهان "کشت شده"؛
 ویژگی هایی را که گیاهان «کشت شده» را از آنها متمایز می کند نام ببرید
گیاهان "وحشی".
 گیاهان "کشت شده" از گروه های مختلف را معرفی کنید
 افق دید دانش آموزان را در مورد گیاهان "کشت شده" گسترش دهید.
نتیجه:
1 گیاهان "کشت شده" را بشناسید
2 قادر به شناسایی ویژگی های مشخصه گیاهان کشت شده،
3 قادر به تمایز بین گروه های گیاهان کشت شده.
4 آنها می توانند در مورد گیاهان کشت شده سرزمین مادری خود صحبت کنند.
تمایز آنها از وحشی؛
تجهیزات: کتاب درسی، نوت بوک چاپی، ارائه،
کامپیوتر، صفحه نمایش، تصاویر با وحشی و پرورشی
گیاهان، نمودارها، مداد آبی و قرمز
تکنیک ها، روش ها، فناوری های آموزشی مورد استفاده: فناوری
تفکر انتقادی (مکعب بلوم، تکنیک خوشه بندی،
تکنیک طوفان فکری)
اشکال سازمان شناختی مورد استفاده
فعالیت های دانش آموزی: کار پیشانی، فردی،
به صورت جفت کار کنید
طرح درس:
1 لحظه سازمانی
صبح بخیر بچه ها، از دیدن شما خوشحالم!
پس زنگ به صدا درآمد،
درس شروع می شود.
خیلی ساکت بشین
و در کار تنبلی نکنید.
آیا همه شما برای استراحت وقت داشتید؟ (بله)
حالا بریم سر کار.
2 انگیزه فعالیت های یادگیری
بچه ها، امروز در کلاس ما باید دانش جدید را کشف کنیم.
چگونه کار خواهیم کرد؟
کودکان: فعال، کوشا و دوستانه.
- هر کدام از شما چراغ راهنمایی قرمز و سبز دارید.
لطفاً به من نشان دهید که در چه حالتی خواهید بود
کار در کلاس
عالیه!!!
هر کدام از شما چراغ های راهنمایی سبز رنگ در دست دارید، یعنی
راه دانش به روی ما باز است جلو!!!
3. بررسی تکالیف
- بیایید به یاد بیاوریم که در درس گذشته در مورد چه چیزی صحبت کردیم. دانش آموزان (O
گیاهانی که در کتاب قرمز جمهوری بلاروس ذکر شده اند)
بیایید بررسی کنیم که چگونه بر مطالب پوشش داده شده تسلط دارید.

بیایید بازی "سوالات از یک پاکت" را بازی کنیم
بیایید شروع کنیم
1 گیاهان چه اهمیتی برای مردم دارند؟
2 چرا کتاب حفاظت از گیاهان قرمز نام داشت؟ این کتاب چنین است
نامیده می شود زیرا قرمز یک سیگنال خطر است
3 چه گیاهانی در کتاب قرمز جمهوری بلاروس ذکر شده است؟ (دمپایی زهره،
چمنزار لومباگو، نیلوفر آبی سفید، پامچال بلند،
4 به چه دلایلی بسیاری از گیاهان کمیاب می شوند (به دلیل
فعالیت اقتصادی انسان، پایمال کردن، جمع آوری
دسته گل)
(در ذخایر طبیعی، پناهگاه ها، پارک های ملی)
کفش
5 اگر تمام گیاهان روی زمین ناپدید شوند چه اتفاقی می افتد؟
6 گونه های گیاهی در حال انقراض به جز کتاب قرمز کجا دیگر محافظت می شوند؟
7 اطلاعات جالبی در مورد گل زهره بگویید
آفرین! چقدر درست و سریع با من برخورد کردی
سوالات من از شما راضی هستم.
از شغلت راضی هستی؟؟؟ چراغ راهنماییت را به من نشان بده
و اکنون به شما پیشنهاد می کنم استراحت کنید و گزیده آن را تماشا کنید
از کارتون "Smeshariki"
4. به روز رسانی دانش
مشاهده بخشی از کارتون "Smeshariki. بی فرهنگ"
5. تعیین موضوع و اهداف درس.
- کوپاتیچ در باغ خود چه می روید؟ (سبزیجات)
- چه گیاهانی را از باغ جدا می کند؟ (بی فرهنگ)
- بنابراین، چه گیاهانی در بستر باغ باقی می مانند؟ (فرهنگی)
- چه کلمه جالبی.
-آیا در زندگی خود به این کلمه برخورد کرده اید؟ کجا؟ (فرهنگی)
- کدام یک از این افراد با فرهنگ هستند؟ چرا؟ ( آراسته، آراسته،
مودب، خوش اخلاق)
- در مورد گیاهان هم همینطور است. گیاهان وجود دارد: کشت نشده (وحشی)،
آنها خود به خود رشد می کنند و آنهایی که کشت می کنند رشد می کنند
مراقبت ویژه
به نظر شما در کلاس درباره چه گیاهانی صحبت خواهیم کرد؟
گیاهان پرورشی
-در طول درس چه اهدافی را برای خود در نظر خواهیم گرفت؟
- چه سوالاتی در مورد گیاهان کشت شده می توانیم مطرح کنیم؟
می توانید از کلمات اشاره استفاده کنید.

کدام؟ (کدام گیاهان را به عنوان کشت طبقه بندی می کنیم؟ کدام
آیا آنها در زندگی مردم اهمیت دارند؟)
برای چه؟ (چرا مردم گیاهان زراعی می کارند؟)
کجا؟ (محصولات در کجا کشت می شوند؟)
5.1. روش آموزشی "توفان فکری"
 گیاهان زراعی چگونه به وجود آمدند؟؟؟ تاریخ آنها
وقوع
در دوران باستان، تمام گیاهان روی زمین به صورت وحشی رشد می کردند. باستانی
این مرد میوه ها، دانه ها و ریشه های گیاهان مختلف و آن ها را جمع آوری کرد
که دوست داشت، نزدیک خانه اش کاشت. به
میوه ها خوشمزه تر و بزرگتر شدند، مردم از گیاهان مراقبت کردند.
گیاهان به مراقبت از خود عادت کردند و تغییر کردند. پس روی زمین و روی-
گیاهان کشت شده ظاهر شدند.
کلیدواژه اصلی درس ما چیست؟ (گیاهان کشت شده)
کالای اصلی معمولا در کجا قرار می گیرد؟ (در مرکز)
بیایید این کلمه را در مرکز تابلو علامت گذاری کنیم. و در حین حرکت یک نمودار می سازیم.
درس ما
حالا یه کم استراحت کنیم!!!
5.2. دقیقه تربیت بدنی
گل به گل می گوید:
«تکه کاغذ خود را بردارید. (دستها را بالا و پایین ببرید)
از مسیر خارج شوید
بله، پای خود را بکوبید (در جای خود راه می رویم و زانوهایمان را بالا می آوریم)
سرت را تکان بده
صبح به خورشید سلام کن. (چرخش سر)
ساقه را کمی کج کنید -
در اینجا هزینه ای برای گل وجود دارد (ما در جهات مختلف خم می شویم)
حالا صورت خود را با شبنم بشویید (تقلید حرکات)
خودت را تکان بده و آرام شو...» (دست دادن)
6. یادگیری مطالب جدید
- تمام گیاهان کشت شده را می توان به گروه تقسیم کرد.
بیایید دریابیم کدام یک؟
6.1. کارت هایی با کلمات روی تخته:
نام ببرید و توضیح دهید!!!
گندم، کلم، کتان، آلو، چاودار، پنبه، سیب زمینی، گل صد تومانی،
گلابی، گل رز
کدام کلمه با کلمه دیگری جفت می شود؟
هنگام انتخاب کارت دوم، کودکان توضیح می دهند که چرا آن را انتخاب کردند.

 گندم چاودار. کودکان: چاودار و گندم. آنها در مزارع رشد می کنند.
(ویدیو را تماشا کنید)
بیایید در مورد این فرهنگ ها بشنویم
از چه چیزی درست می شوند (آرد و نان از آرد درست می شود).
اسم این گیاهان چیست؟ به آنها گیاهان غلات می گویند.
 کلم-سیب زمینی. اینها سبزیجات هستند. آنها در مزارع، در باغ رشد می کنند
(ویدیو را تماشا کنید)
کدام یک از گیاهانی را که دیدید به یاد آوردید؟
اسم این گیاهان چیست؟
آنها شامل چه چیزی هستند؟
 کتان-پنبه. اینها چه نوع گیاهان غیر معمولی هستند، چه کسی می داند؟
پارچه درست کن)
(به اسلایدها نگاه کنید).
این گیاهان در چه مواردی کاربرد دارند؟
معلم: به این گونه گیاهان گیاهان نخ ریسی می گویند. اینها بسیار ارزشمند هستند
گیاهانی که فیبر عالی تولید می کنند که از آن تولید می کنند
پارچه ها: چینتز، ساتن، چلوار، لباس بافتنی، ملحفه و وافل
حوله ها همه کتان و نخی هستند.
 گل صد تومانی. اینها گل هستند. برای زیبایی در تخت گل رشد می کند.
چرا رشد کرده اند؟
نام آنها چیست؟
مثال های خود را بیاورید: (فلاکس، لاله، گلایل)
 گلابی-آلو. اینها میوه هستند. آنها در باغ ها رشد می کنند. (ما نگاه می کنیم
اسلایدها)
معلم: درست است، به این گونه گیاهان، گیاهان میوه می گویند. به آنها
فقط شامل درختان میوه، بلکه درختچه ها و گیاهانی است که تولید می کنند
میوه ها برای ما - آنها را نام ببرید. (کشت، تمشک، توت فرنگی)
مردم از گیاهان زراعی برای چه استفاده می کنند؟؟؟
(اسلاید)
2
-برای تغذیه شما
-برای حیوانات خانگی
-برای ساخت پارچه
-برای زیبایی
حال ببینیم نویسنده کتاب درسی ما در مورد چه می گوید
گیاهان کشت شده
6.3. خواندن مستقل متن کتاب درسی ص 35-37
خواندن انتخابی
-سیب زمینی را بیابید و بخوانید.
-در باغ های جمهوری ما چه می روید؟
-به چه گیاهانی می گویند کشت شده؟
-چرا باید سبزیجات و میوه های زیادی بخورید؟

6.4.
ورزش برای چشم
6.5.

کار خلاقانه مستقل با خودآزمایی
استاندارد
روش آموزشی "مدارهای منطقی آشفته".
بچه ها زنجیره های منطقی اصطلاحات را می سازند: (روی تخته
کارت، یک دانش آموز در هیئت کار می کند)
گیاه، میوه، وحشی، کشت شده، درخت،
گیاه علفی، گیلاس، قاصدک، درختچه.
دوتایی کار کنید
7. تعمیم و نظام مند شدن دانش. وارد سیستم شوید
دانش و تکرار
7.1. کار با ارائه "قدرتت را امتحان کن"
هر پیامی شامل یک مقدمه، یک بخش اصلی و یک نتیجه است.
در صفحه، طرح کلی گزارش را می بینید. بر اساس آن، خود را آماده کنید
پیام در مورد یک گیاه کشت شده
1) نام گیاه چیست؟
2) کجا رشد می کند؟
3) چرا مردم به گیاه نیاز دارند؟
4) به کدام گروه از گیاهان زراعی تعلق دارد؟
- کار خود را ارزیابی کنید
کارت سیگنال مورد نظر را بردارید. بیایید در مورد موفقیت های خود بحث کنیم و
مشکلات
و حالا می‌خواهم ببینم چه کسی در کلاس بیشتر حواسش را جمع کرده است. اگر
شما با گفته من موافق هستید، سپس مربع سبز را بالا ببرید، و اگر
نه قرمزه
آیا شما معتقدید که:

7.2.
بازی "باور یا نه"
معلم جملات را می خواند.
اگر دانش آموزان موافق باشند
بیانیه، اگر نه چراغ سبز را بالا می برند
من معتقدم - قرمز.
- سیب روی بوته ها می روید.
- پیاز و سیب زمینی سبزیجات هستند.
- سبزیجات در باغ می رویند.
- باغ قطعه زمینی است که در آن درختان میوه می رویند.
- سیر در باغ می روید.
- کدو سبز یک گیاه باغی است.
- گیلاس در باغ می روید.
- باغ سبزی قطعه زمینی است که در آن گیاهان وحشی می رویند.
7.3.
حل یک مشکل طبیعی
دانش آموزان مدرسه ما تصمیم گرفتند در سایت مدرسه ما کاشت کنند
گیاهان زیر:
 آناناس
 درخت سیب

 تمشک
 گوجه فرنگی
 گل صد تومانی
- آیا همه گیاهان می توانند در نزدیکی مدرسه ما رشد کنند؟
راه حل:
آناناس نمی تواند در اینجا رشد کند زیرا ... این یک گیاه گرمسیری است
چه شکایتی ممکن است از او بشنویم؟ (آفتاب کافی نیست،
گرما، نور، رطوبت کم، خاک مناسب نیست)
8. خلاصه درس.
8.1. مکعب کلوم. معلم تاس می اندازد و سوالی می پرسد
چرا؟ (چرا گیاهان زراعی به این نام خوانده می شوند؟)
توضیح دهید؟ (توضیح دهید که گیاهان کشت شده با چه تفاوتی دارند
وحشی)
نام ببر (نام گیاهان کشت شده را به چه گروه هایی تقسیم می کنند)
پیشنهاد دهید؟ (پیشنهاد کنید که چه گیاهانی می توانند کشت شوند
کاشت در محوطه مدرسه)
بیا با آن؟ در مورد موضوع درس سوالی مطرح کنید)
به اشتراک بگذارید؟ (تصورات خود را از درس به اشتراک بگذارید)
8.2. روش "خورشید".
هدف: جمع بندی
من به شما پیشنهاد می کنم که نوشته خود را روی پرتوهای خورشید بنویسید
برداشت از درس
- بچه ها، در کجای زندگی می توانیم دانش به دست آمده را در کجا به کار ببریم
درس امروز؟
(باغبانی، با کمک والدین در باغ.)
- به من بگویید: چه چیزی بهتر است برای رشد یا خرید سبزیجات؟
- امروز درباره چه گروه هایی از گیاهان کشت شده صحبت کردیم؟
- از هر گروه دو یا سه نمونه از گیاهان بیاورید.
9. انعکاس
9.1. برگردیم به ابتدای درس. چه وظایفی را تعیین کردیم؟
در مقابل شما؟
کدام؟
برای چه؟
کجا؟
- آیا پاسخی برای همه مشکلات پیدا کرده ایم؟
- آیا گیاهان زراعی را در خانه پرورش می دهید؟
9.2. پذیرایی

"اگه... چی؟"

اگر گیاهان کشت شده وجود نداشت چه؟
- حالا با شناختی که داشتی کف دست راستت را بالا بیاور
در ابتدای درس؛ اکنون کف دست چپ خود را، با آگاهی از اینکه شما
در درس ما دریافت شد. آنها را کنار هم بگذارید و از خودتان تشکر کنید
برای کار در کلاس با تشویق کار بزرگی کردی
متشکرم!
10. تکالیف. اطلاعاتی در مورد هر فرهنگی پیدا کنید
گیاه

  • طبیعت زیستگاه طبیعی انسان است.
  • بیوسفر پوسته زمینی سیاره است که در زندگی غرق شده است.
  • نووسفر ناحیه ای از کره زمین است که توسط فعالیت های انسانی و فعالیت های هوشمند پوشیده شده است.

دانش آموزان باید بتوانند:

  • برای پاسخ های خود دلیل بیاورید.

پیشرفت درس.

سخنرانی افتتاحیه معلم: وقتی برای درس امروز آماده می شدم، به یاد یک افسانه افتادم: «انسان از مبارزه ابدی با طبیعت خسته شده است: از سرما، گرسنگی، خطرات. مزرعه ای که پشتت را خم می کند، رودخانه ای که پاهایت را سرد می کند، جنگلی که لباس و بدنت را پاره می کند - همه چیز ناخوشایند شده است. و سپس انسان به المپوس آمد و دعا کرد: «ای خدایا! آیا واقعاً من تمام عمرم را رنج خواهم برد؟ آیا هرگز نمی توانم با آرامش غذا بخورم، آرام بخوابم و در گرما زندگی کنم؟ آیا واقعاً می توان برای همیشه با این طبیعت لعنتی مبارزه کرد؟!» و خدایان او را شنیدند و گفتند: "خوب، هر چه بخواهی خواهی داشت: در یک قصر زیبا زندگی می کنی. شما همیشه مقدار زیادی غذا، نوشیدنی و لباس خواهید داشت. شما می توانید هنر مورد علاقه خود را تمرین کنید: آواز بخوانید، نقاشی بکشید و مجسمه سازی کنید. اما برای این کار باید برای همیشه از سرزمینی که در آن به دنیا آمده‌اید و بزرگ شده‌اید و طبیعتی که نفرین کرده‌اید دست بکشید.» مرد موافقت کرد و همه آنچه را که وعده داده بود دریافت کرد. او اکنون که از کار طاقت فرسا و خطرات رها شده بود، روزها آهنگ هایی را به وجد می خواند، نقاشی یا مجسمه سازی از گل. اما زمان گذشت و آهنگ های غم انگیز بیشتری بر لبان مرد ظاهر شد. و انسان متوجه شد که چشمانش اشیاء را می بیند، اما قلبش زیبایی را نمی بیند، گوش هایش صداها را می شنود، اما قلبش موسیقی را نمی شنود، زبانش کلمات را به زبان می آورد، اما آنها از گرمای قلب تهی هستند و بنابراین نه. یکی به آنها نیاز دارد و انسان متوجه شد که بدنش را سیر کرده، روحش را می کشد. زیرا مانند درخت بدون خاک، روح انسان بدون سرزمین مادری خود خشک می شود. و سپس به دیوار اطراف کاخ که تبدیل به زندان او شد، برخورد کرد و به باد اثیری تبدیل شد. و باد به دشت‌های بومی و جنگل‌ها و رودخانه‌ها می‌رفت که بدون آن‌ها دل کور و کر و لال می‌شود. در هوای آرام به جنگل، مزرعه یا رودخانه بروید، می‌شنوید که چگونه بدبخت برگ‌های درختان را می‌بوسد، خواهید دید که با چه مهربانی گل‌های وحشی را نوازش می‌کند، احساس خواهید کرد که با چه مهربانی با رودخانه بازی می‌کند. "

سوال: به نظر شما منظور از این افسانه چیست؟

نظر: کودکان باید درک کنند که فرد در کنار نیاز به فعالیت خلاقانه، ارتباط با افراد دیگر و ارضای نیازهای مادی، نیاز به ارتباط جدا نشدنی با طبیعت دارد.

معلم: تصادفی نبود که این افسانه را به شما گفتم. واقعیت این است که امروز ما شروع به مطالعه موضوع "انسان و طبیعت" می کنیم.

سوال: به نظر شما چرا طبیعت و انسان به یکدیگر نیاز دارند؟

معلم: من فکر می کنم بهتر است این موضوع را درک کنیم، نمودار "طبیعت" به ما کمک می کند.

سوال: به نظر شما کدام تعریف از طبیعت گنجایش بیشتری دارد؟

پاسخ: تمام واقعیت و جهان به طور کلی.

سوال: شخص در این مورد کجاست؟

نظر: اگر طبیعتاً همه واقعیت و جهان را به عنوان یک کل درک کنیم، در این صورت انسان و جامعه جزئی از طبیعت هستند.

معلم: پس طبیعت چیست؟ جهان پیرامون ما با تمام تنوع بی‌نهایتش از مظاهر یا طبیعت است زیست کره(اصطلاح در هیئت مدیره) سیاره ما، i.e. پوسته زمین، در زندگی غرق شده است؟

زندگی روی زمین در جنگل ها، کوه ها، بیابان ها و مخازن وجود دارد. جایی که نه گیاهان و نه حیوانات نمی توانند زندگی کنند، باکتری ها زندگی می کنند که بسیاری از آنها به اکسیژن نیاز ندارند.

احتمالاً مثل کتاب مقدس در مورد خلقت جهان را شنیده اید. بیایید دوباره به آن نگاه کنیم.

(دانشجو با گزارشی که از قبل آماده شده صحبت می کند).

نظر: همه موجودات زنده روی زمین با قوی ترین پیوندهای خویشاوندی طبیعی، تعامل نزدیک با یکدیگر به هم مرتبط هستند. شما به تازگی مثل کتاب مقدس در مورد خلقت جهان را شنیده اید، آنچه دانشمندان می گویند، در درس های زیست شناسی خواهید آموخت. نظر نویسندگان علمی تخیلی در مورد این چیست؟

(یک دانش آموز با پیامی در مورد این موضوع صحبت می کند: "R. Bradbury - یک نویسنده علمی تخیلی یا یک پیامبر؟").

نظر: شما همین الان شنیدید که شکستن ارتباطاتی که در طبیعت وجود دارد چقدر آسان است. شاید بیخود نباشد که یک بار کسی گفته است: "اگر یک گل بچینی، میلیون ها ستاره می میرند." انسان باید همیشه قبل از حمله به طبیعت این را به خاطر داشته باشد.

معلم: و اکنون ما سعی خواهیم کرد تعیین کنیم که انسان در جهان طبیعی چه جایگاهی را اشغال می کند. پاراگراف شما حاوی دو پایان نامه، دو دیدگاه است:

  • انسان تاج طبیعت است.
  • انسان حلقه ای از زنجیره تکامل است.

ما این موضوع را برای بحث مطرح می کنیم. وظیفه شما ارائه استدلال به نفع هر دو تز و تعیین موقعیت خود است.

ابتدا قوانین بحث را به یاد بیاوریم:

  1. پیشرفت بحث را دنبال کنید.
  2. با دقت گوش کن
  3. ایده ها را مطرح کنید.
  4. خودت را تکرار نکن
  5. هر عبارت بعدی یا یک ایده را ادامه می دهد یا ...
  6. حرف آخر را به من بسپار

ما باید گروهی از متخصصان را انتخاب کنیم. وظیفه کارشناسان نظارت بر:

  1. نظر اولیه چه بود؟
  2. در چه مقطعی نظر تغییر کرد؟
  3. چگونه مسیر بحث تغییر کرد.
  4. در نهایت به چه نتیجه ای رسیدید؟

معلم (در پایان بحث): امروزه در مورد اینکه انسان کاملترین مخلوق طبیعت است، بسیار گفته شده است. که به لطف عقل، او نه تنها بر جهان مسلط می شود، بلکه چیزهای جدیدی نیز خلق می کند. دانشمند بزرگ V.I. Vernadsky معتقد بود که زمانی فرا خواهد رسید که زندگی در این سیاره توسط عقل هدایت شود. بیوسفربه تدریج به حوزه عقل تبدیل می شود - نووسفر(تعریف روی تابلو) .

نتیجه منطقی بحث و درس به طور کلی نوشتن مقاله ای با موضوع "آیا انسان قادر خواهد بود بر طبیعت سلطنت کند؟"

(اگر وقت کافی ندارید، می توانید مقاله نویسی را به تکالیف اختصاص دهید).

اگر بچه ها به این نتیجه برسند که انسان باید هماهنگ با طبیعت زندگی کند، اهداف درس محقق می شود.

تکالیف:

بند 8، کتاب درسی "مقدمه ای بر علوم اجتماعی" ویرایش شده توسط L.N.

سوالات و وظایف در پایان پاراگراف.

مشاهده محتویات سند
"خلاصه درس "انسان و طبیعت""

درس مطالعات اجتماعی پایه هشتم.

موضوع درس: انسان و طبیعت.

نوع درس:مطالعه مطالب جدید در چارچوب فناوری تفکر انتقادی.

اهداف درس:

    به توسعه درک دانش آموزان از طبیعت به عنوان پایه طبیعی زندگی در جامعه بشری ادامه دهید.

    ایجاد اعتماد به نفس و درک ارزش نظرات خود در دانش آموزان؛ بحث کردن را یاد بگیرید

    پرورش نگرش مراقبتی نسبت به طبیعت؛ احترام به نظر طرف مقابل را پرورش دهید.

دانش آموزان باید بدانند که:

    طبیعت زیستگاه طبیعی انسان است.

    بیوسفر پوسته زمینی سیاره است که در زندگی غرق شده است.

    نووسفر ناحیه ای از کره زمین است که توسط فعالیت های انسانی و فعالیت های هوشمند پوشیده شده است.

    بشریت به تدریج به مرحله جدیدی از رشد صعود می کند.

دانش آموزان باید بتوانند:

    معانی اساسی مفاهیم را آشکار کنید.

    تعیین نقش طبیعت در زندگی و جامعه انسان.

    برای پاسخ های خود دلیل بیاورید.

پیشرفت درس.

معرفی معلم:وقتی برای درس امروز آماده می شدم، به یاد یک افسانه افتادم: «انسان از مبارزه ابدی با طبیعت خسته شده است: از سرما، گرسنگی، خطرات. مزرعه ای که پشتت را خم می کند، رودخانه ای که پاهایت را سرد می کند، جنگلی که لباس و بدنت را پاره می کند - همه چیز ناخوشایند شده است. و سپس انسان به المپوس آمد و دعا کرد: «ای خدایا! آیا واقعاً من تمام عمرم را رنج خواهم برد؟ آیا هرگز نمی توانم با آرامش غذا بخورم، آرام بخوابم و در گرما زندگی کنم؟ آیا واقعاً می توان برای همیشه با این طبیعت لعنتی مبارزه کرد؟!» و خدایان او را شنیدند و گفتند: "خوب، هر چه بخواهی خواهی داشت: در یک قصر زیبا زندگی می کنی. شما همیشه مقدار زیادی غذا، نوشیدنی و لباس خواهید داشت. شما می توانید هنر مورد علاقه خود را تمرین کنید: آواز بخوانید، نقاشی بکشید و مجسمه سازی کنید. اما برای این کار باید برای همیشه از سرزمینی که در آن به دنیا آمده‌اید و بزرگ شده‌اید و طبیعتی که نفرین کرده‌اید دست بکشید.» مرد موافقت کرد و همه آنچه را که وعده داده بود دریافت کرد. او اکنون که از کار طاقت فرسا و خطرات رها شده بود، روزها آهنگ هایی را به وجد می خواند، نقاشی یا مجسمه سازی از گل. اما زمان گذشت و آهنگ های غم انگیز بیشتری بر لبان مرد ظاهر شد. و انسان متوجه شد که چشمانش اشیاء را می بیند، اما قلبش زیبایی را نمی بیند، گوش هایش صداها را می شنود، اما قلبش موسیقی را نمی شنود، زبانش کلمات را به زبان می آورد، اما آنها از گرمای قلب تهی هستند و بنابراین نه. یکی به آنها نیاز دارد و انسان متوجه شد که بدنش را سیر کرده، روحش را می کشد. زیرا مانند درخت بدون خاک، روح انسان بدون سرزمین مادری خود خشک می شود. و سپس به دیوار اطراف کاخ که تبدیل به زندان او شد، برخورد کرد و به باد اثیری تبدیل شد. و باد به دشت‌های بومی و جنگل‌ها و رودخانه‌ها می‌رفت که بدون آن‌ها دل کور و کر و لال می‌شود. در هوای آرام به جنگل، مزرعه یا رودخانه بروید، می‌شنوید که چگونه بدبخت برگ‌های درختان را می‌بوسد، خواهید دید که با چه مهربانی گل‌های وحشی را نوازش می‌کند، احساس خواهید کرد که با چه مهربانی با رودخانه بازی می‌کند. "

سوال:به نظر شما معنای این افسانه چیست؟

نظر:کودکان باید درک کنند که در کنار نیاز به فعالیت خلاقانه، ارتباط با افراد دیگر و ارضای نیازهای مادی، فرد نیاز به ارتباط ناگسستنی با طبیعت دارد.

معلم:تصادفی نبود که این افسانه را به شما گفتم. واقعیت این است که امروز ما شروع به مطالعه موضوع "انسان و طبیعت" می کنیم.

سوال:به نظر شما چرا طبیعت و انسان به یکدیگر نیاز دارند؟

(بچه ها نظرات خود را بیان می کنند).

معلم:من فکر می کنم بهتر است این موضوع را درک کنیم، نمودار "طبیعت" به ما کمک خواهد کرد.

(بچه ها با پاراگراف "طبیعت چیست" کار می کنند و نموداری را ترسیم می کنند).

نمودار تقریبی:

تمام واقعیت

و جهان به طور کلی

محیط طبیعی

زیستگاه انسانی انبار منابع

برای یک فرد لازم است

برای زندگی

سوال:به نظر شما کدام تعریف از طبیعت گنجایش بیشتری دارد؟

پاسخ:تمام واقعیت و جهان به عنوان یک کل.

سوال:فرد در این مورد کجاست؟

خلاصه درس با موضوع "انسان و جهان"

با موضوع "رفتار در طبیعت"

کلاس: 2

هدف: شکل گیری روش های عمل برای مراقبت از گیاهان سرپوشیده.

وظایف:

آموزشی:

· ایده های مربوط به گیاهان داخلی را از طریق بازی آموزشی "همان را پیدا کن" بهبود بخشد

· روش های اقدام برای مراقبت از گیاهان داخلی را از طریق کار عملی توسعه دهید

اصلاحی و رشدی:

· بهبود واژگان فعال: "شل"، "اسپری"، "پاک کردن" از طریق مکالمه

· با مراقبت از گیاهان داخلی، مهارت های حرکتی ظریف را توسعه دهید

مربیان:

· پرورش علاقه به گیاهان و عشق به طبیعت

· میل به مراقبت از گیاهان را در خود پرورش دهید و با دقت با آنها رفتار کنید.

تجهیزات:تصاویر در مورد موضوع، کلمات سرنخ، کتاب درسی "انسان و جهان" برای کلاس 2 مدرسه کمکی (T. L. Leshchinskaya)، پیش بند برای کودکان، قوطی های آبیاری، چوب های چوبی، پارچه روغنی، گلدان با گیاهان داخلی، دستمال مرطوب، بطری های اسپری.

پیشرفت درس

منبخش مقدماتی

1. لحظه سازمانی

صدای زنگ بلند شد

درس شروع می شود.

گوش های ما بالای سرمان است،

چشمان کاملا باز

ما گوش می دهیم، به یاد می آوریم،

ما یک دقیقه را تلف نمی کنیم!

2. بررسی تکالیف

بیایید با به تصویر کشیدن یک گل برای دستان خود تمرین کوچکی انجام دهیم.

"گل"

دست هایمان را جلوی خود می گیریم،

کف هر دو دست را به هم فشار دهید،

سپس آنها را کمی پهن می کنیم و انگشتان خود را گرد می کنیم.

3. پالایش بازنمایی های زمانی

بچه ها به من بگویید امروز چه تاریخی است؟ ماه؟ روز هفته؟

II.بخش اصلی

1. آماده شدن برای یادگیری مطالب جدید

با دقت به معما گوش دهید و خودتان حدس بزنید که درس ما در مورد چیست.

هوا تصفیه می شود و آسایش ایجاد می شود.

روی پنجره ها سبز می شوند و در زمستان گل می دهند.

(گیاهان داخلی)

درست است، امروز ما در مورد گیاهان داخلی صحبت خواهیم کرد , و یاد بگیرید که چگونه به درستی از آنها مراقبت کنید (در را بزن)

بچه ها یکی اومد پیشمون (عروسک جولیا روی میز ظاهر می شود).

این یولیا است. مهمان ما او از من می خواهد که به شما بگویم چه اتفاقی برای او افتاده است. با دقت گوش کن (داستان همراه با تصاویر است).

اولیا و یولیا خواهر هستند. آنها در یک روز به دنیا آمدند و 6 ساله شدند. آنها برای تولدشان هدایای زیادی دریافت کردند. مامان یک توپ به من داد، پدربزرگ یک کتاب، بابا یک خانه "افسانه ای". مادربزرگ چی بهت داد؟ (معلم تصویری با گلدان های گل نشان می دهد) (گلدان ها).

درسته، مادربزرگم به من قابلمه داد، اما نه معمولی. دستور داد آنها را روی پنجره بگذارند و هر روز به آنها آب بدهند و ببینند چه می شود. علیا همه چیز را طبق دستور مادربزرگش انجام داد: آن را روی پنجره گذاشت و هر روز به گلدانش آب داد ( معلم تصویری از یک آبخوری نشان می دهد).

یک هفته بعد یک جوانه ظاهر شد. (تصویر با یک جوانه کوچک).

و به زودی یک گل زیبا روی یک ساقه بلند شکوفا شد (تصویر با گل آماریلیس).

مادربزرگ به علیا گفت که این یک هدیه معجزه است. و گل جولیا مرد (تصویر با گیاه خشک شده).به نظر شما چرا؟ (یولیا به گل آب نداد).

درست است، گل یولیا مرد چون از آن مراقبت نکرد. بیایید به یولیا بگوییم گیاهان داخلی چیست و چرا به آنها نیاز داریم. و ما به او یاد خواهیم داد که چگونه به درستی از آنها مراقبت کند.

2. ارسال مطالب جدید

2.1. گفتگو

چرا به این گیاهان گیاهان داخلی می گویند؟ (چون آنها در یک کلاس درس، در یک اتاق بزرگ می شوند).

به یاد آنها باشیم. صفحه 83 را در کتاب درسی خود باز کنید. بیایید به آنها زنگ بزنیم ( فیکوس، کاکتوس، ادریسی)

(معلم گل ها را به بچه ها نشان می دهد و آنها را با نام رنگ هایی که با آهن ربا روی تخته چسبانده شده است مطابقت می دهد.).

گیاهان سرپوشیده برای چیست؟ ( برای زیبایی، برای راحتی، هوا را نیز تصفیه می کنند).

2.2. بازی آموزشی "همان را پیدا کن"

جولیا با من زمزمه کرد که فراموش کرده است گیاهان داخل خانه ما چه شکلی هستند. بیایید به او کمک کنیم. بیایید به 3 گروه تقسیم شویم. من گیاه را توصیف می کنم و شما به من پاسخ می دهید که در مورد چه گیاهی صحبت می کنم. ( معلم از هر گروه سه دانش آموز را صدا می کند تا پاسخ دهند)

برای گروه 1: بوی خوشی دارد، گلهای سفید زیادی دارد ( ادریسی)

برای گروه 2: دارای برگهای سیخدار ضخیم سبز است. بو نمیده شکل گرد. ( کاکتوس)

برای گروه 3: دارای برگ های صاف و سبز است. بو نمیده برگها بیضی شکل، مستطیل هستند ( فیکوس)

آفرین، گیاهان آپارتمانی را خوب حدس زدید. حالا جولیا گیاهان داخل خانه ما را به خوبی به یاد می آورد.

2.3. آشنایی با نمودار "نیازهای گیاه".

حالا به من بگویید یک گیاه برای رشد به چه چیزی نیاز دارد؟ ( آب، خورشید، زمین، هوا، مهربانی)

(معلم به طور همزمان نمودار "نیازهای گیاه" را به کودکان نشان می دهد، روی تخته کلمات: آب، شل، اسپری، پاک کردن).

- صفحه 84 کتاب درسی را باز کنید تصویر زیر نیاز گیاهان را نشان می دهد. بیایید آنها را یکی یکی نام ببریم: آب، پاک کن، اسپری، شل

(معلم با نشان دادن کلمه روی تخته، چندین بار آن را با دانش آموزان تلفظ می کند و آن را با تصویر مربوطه در کتاب درسی مرتبط می کند).

حالا بیایید کمی استراحت کنیم.

2.4. درس تربیت بدنی گلها (موسیقی)

روی پنجره در گلدان ( چمباتمه زدن کودکان)

گلها رز شدند. ( به آرامی بلند شو)

به خورشید رسیدیم، ( روی انگشتان پا بلند شوند)

آنها به خورشید لبخند زدند. ( بازوهای خود را به طرفین باز کنید)

برگها رو به خورشید، گلها برگردانده شده اند، ( کف دست ها را به سمت بالا بچرخانید)

جوانه ها باز می شوند و در آفتاب غرق می شوند. ( دست ها را بالای سر به هم متصل کنید, به آرامی از هم جدا می شوند)

3. ادغام مواد جدید

3.1. کار عملی

خواهران ما اولیا و یولیا را به خاطر دارید؟ اشتباهات یولیا را به خاطر دارید؟ ( بله گیاهش پژمرده شد).

اکنون ما یاد خواهیم گرفت که چگونه از گیاهان داخلی خود مراقبت کنیم تا از چنین اشتباهاتی جلوگیری کنیم و از مرگ "دوستان سبز" خود جلوگیری کنیم.

من برای شما ابزاری برای مراقبت از گیاهان آماده کرده ام. بیایید به ابزارها نگاه کنیم و مشخص کنیم که برای چه چیزی مورد نیاز هستند ( قوطی آبیاری آب, چوب چوبی - شل کردن, اسپری - اسپری, دستمال مرطوب - پاک کنید ).

نگاه کنید، کلماتی روی تخته نوشته شده است، آنها را بخوانید و به یاد بیاورید که چگونه نوشته شده اند ( کلمات سرنخ روی تخته با آهنربا وصل شده اند).

بطری اسپری ابزاری است که آب را به خوبی اسپری می کند.

قبل از شروع کار، بیایید با قوانین مراقبت از گیاهان آشنا شویم ( نمایش عمل):

شل شدن.برای اینکه خاک نرم شود، باید آن را شل کرد، نه عمیق، تا به ریشه هایی که در فاصله دورتر از زمین قرار دارند آسیب نرساند.

آبیاری. دهانه آبپاش را به گلدان تکیه می دهم تا آب با احتیاط جاری شود و آنقدر می ریزم که گل به اندازه کافی بنوشد. همه گل ها زنده هستند و بدون آب نمی توانند زندگی کنند.

گل هایمان را شل کنیم و آبیاری کنیم. بیایید پیش بندمان را بپوشیم و شروع کنیم.

(کودکان به سر میزی می آیند که روی آن گلدان هایی با گیاهان سرپوشیده وجود دارد، با کمک معلم شروع به شل کردن و آبیاری گل ها می کنند).

و اکنون قوانین نحوه پاک کردن گرد و غبار از برگ ها را به شما یادآوری می کنم. من و تو از بینی خود نفس می کشیم و گل ها از برگ هایشان نفس می کشند. برای اینکه آنها نفس بکشند باید تمیز باشند.

گیاهان با برگ های بزرگ خواهد بود با یک پارچه یا پارچه مرطوب پاک کنید. یک دستمال مرطوب در کف دست راست و یک برگ در کف دست چپ می گذاریم و با احتیاط از ساقه تا انتهای برگ پاک می کنیم. بیایید آن را امتحان کنیم.

(کودکان تکلیف را کامل می کنند).

گیاهان دیگر را با یک بطری اسپری سمپاشی می کنیم.

(کودکان تکلیف را کامل می کنند، معلم در حین کار با مشاوره به آنها کمک می کند، با بچه ها در مورد نام گیاهان صحبت می کند، بچه های کوشا را یادداشت می کند. در پایان کار، متصدیان محل کار را تمیز می کنند).

- همه شما عالی هستید، اکنون یولیا می داند که چگونه به درستی از گیاهان داخلی مراقبت کند.

4. تکرار مطالب پوشش داده شده

4.1. به صورت جفت کار کنید "چگونه می توانید به گیاهان داخلی کمک کنید"

برای اینکه یولیا با وضوح بیشتری به یاد بیاورد که چگونه از گیاهان داخلی مراقبت کند ، باید به او یادآوری کنیم و تمام قوانین را توضیح دهیم. بیایید دوتایی تقسیم شویم. من به هر زوج یکی از قوانین مراقبت را می گویم و شما پیش من می آیید و این قانون را به من نشان می دهید.

(دانش آموزان نزد معلم می روند و قوانین مراقبت از گیاهان داخلی را نشان می دهند)

III.قسمت پایانی

1. توضیح تکلیف

مشق شب خواهید داشت: در خانه با والدین خود از گیاهان داخلی خود مراقبت کنید.

2. ارزیابی فعالیت های دانش آموزان در کلاس

- چه آدم بزرگی هستی، چقدر همه چیز برایت خوب پیش رفت. در کلاس درس ما هوا بلافاصله تمیزتر شد و گیاهان داخل خانه همه تمیز و درخشان بودند! امروز خوب کار کرد...( معلم دانش آموزان را صدا می کند). (U معلم دانش آموزان را صدا می کند) حال شما خوب است، اما همچنان باید مراقبت از گیاهان داخل خانه را تمرین کنید.

جولیا، همه چیزهایی را که بچه ها به شما گفتند و آنچه به شما نشان دادند را به یاد آوردید؟ بیایید یک بار دیگر به یولیا یادآوری کنیم که امروز در کلاس چه کردیم ( بچه ها به نوبت جواب می دهند).

3. جمع بندی درس

- بیایید با یولیا خداحافظی کنیم، او اکنون می داند که چگونه از گیاهان داخل خانه مراقبت کند و می تواند گل های بسیار زیبایی در داخل خانه پرورش دهد.

موسسه آموزشی شهرداری -

مدرسه متوسطه ابتدایی در روستای نوویه زادوبنیه

طرح کلی درس

در سراسر جهان

موضوع:
مبانی اقتصاد.

معلم:مالیشوا لاریسا آلکسیونا

موضوع:ثروت های طبیعی و کار مردم -
مبانی اقتصاد.

اهداف: آموزشی:ایجاد شرایط برای آشنایی دانش آموزان با مفاهیم اساسی اقتصاد: "منابع طبیعی"، "سرمایه"، "کار مردم"، "نیاز". آموزشی:به توسعه توانایی صحبت کردن در مورد موضوع درس کمک کنید. آموزشی:توسعه علاقه شناختی به موضوع مورد مطالعه را ترویج می کند.

نتایج برنامه ریزی شده: یاد خواهد گرفت که نقش منابع طبیعی و نیروی انسانی را در اقتصاد آشکار کند. به اهمیت منابع طبیعی در فعالیت اقتصادی انسان پی ببرند

تجهیزات: نمودار "نیازها"، تست، دیسک، ارائه، مجموعه "معدنی".

پیشرفت درس.

لحظه سازمانی

خورشید زود طلوع می کند
و با عجله به اطراف می چرخد.
- بچه ها چطور زندگی می کنید؟
- سلامتیت چطوره، شکمت چطوره؟
- آیا خواب بر شما غلبه کرده است؟
- حوصله حرکت ندارید؟
- به همه دستور می دهم: "برخیز!"
- درس می دهیم.

منمن. بررسی تکالیف

در درس آخر با چه موضوعی آشنا شدید؟ (اقتصاد چیست.)

بیایید به یاد بیاوریم که اقتصاد چیست؟ (اقتصاد مطالعه این است که چگونه مردم، با توجه به منابع، برای ارضای نیازها انتخاب می کنند.)

اقتصاد برای چیست؟ (برای ارضای نیازهای مختلف به صرفه اقتصادی نیاز است.)

نیازها چیست؟

نمودار را نشان می دهد:

هدف اصلی اقتصاد چیست؟ (تامین زندگی انسان هدف اصلی اقتصاد است.)

"همه چیز به نام انسان، همه چیز به نفع انسان است."

چگونه این عبارت را درک می کنید؟ (پاسخ های دانش آموزان: «فکر می کنم...»)

در درس آخر، کار گروهی، اشیاء مختلفی را مشاهده کردید که مردم در زندگی روزمره از آنها استفاده می کنند: قاشق، لیوان، روسری، کتاب.

III.موضوع و اهداف درس را به اشتراک بگذارید.

1-به روز رسانی دانش

الف) گفتگو در مورد ارائه.

چه چیزی در تصاویر نشان داده شده است؟ اسلاید 1

(آسیاب بادی - هوا، آب، خاک، مواد معدنی)

چگونه می توان این را در یک کلمه نامید؟

(منابع طبیعی) اسلاید 2

ب) موضوع درس ما چیست؟

(ثروت طبیعی)

2. اعلام موضوع درس.

موضوع درس ما: "ثروت طبیعی و نیروی انسانی اساس اقتصاد هستند" اسلاید 3

3. اعلام اهداف درس.

امروز در کلاس یاد خواهید گرفت:

منابع طبیعی چیست؛

منابع طبیعی چیست؟

اهمیت منابع طبیعی

کار انسان چیست؟

در طول درس به طور خاص هر یک از عوامل اقتصاد را آشکار می کنیم و در پایان درس برای تسلط بر موضوع تست می گیریم.

III. یادگیری مطالب جدید.

پثروت طبیعی - اساس اقتصاد

منابع طبیعی. اسلاید 4

الف) ثروت طبیعی - منابع طبیعی: اشیاء و پدیده های طبیعی است که می توان از آنها برای رفع نیازهای جامعه بشری استفاده کرد.

تولید کالا و خدمات بدون استفاده از منابع طبیعی غیرممکن است.

منابع طبیعی را نام ببرید. (هوا، آب، مواد معدنی، خاک، گیاهان، حیوانات.) اسلاید 5

هوا مخلوطی از گازها، پوسته گازی زمین است.

باد حرکت هوا است.

اهمیت هوا چیست؟

(هوا - باد برای تولید انرژی استفاده می شود)

یکی از منابع طبیعی که نام بردید هوا. اسلاید 6

آیا به هوا نیاز دارید؟ هوا هم برای تمام زندگی روی زمین و هم برای اقتصاد مورد نیاز است. بدون هوا، سوخت در دیگ بخار یا موتور خودرو نمی سوزد. حرکت هوا - باد - اکنون در بسیاری از کشورها برای تولید برق استفاده می شود. و برای این منظور سازه های خاصی ساخته می شود - توربین های بادی.

کتاب درسی (ص 42) را باز کنید و ببینید آسیاب های بادی چه شکلی هستند.

بیایید آن را انجام دهیم نتیجه گیری:هوا برای اقتصاد ضروری و از اهمیت بالایی برخوردار است.

ببینیم زندگی وجود داشت یا نه بدون آب. اسلاید 7

آب مایعی شفاف و بی رنگ است.

ما می دانیم که مردم، حیوانات، پرندگان و گیاهان بدون آب نمی توانند زندگی کنند. در اقتصاد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر آب نباشد همه کارخانه ها و کارخانه ها تعطیل می شوند، غذاخوری ها، خشکشویی ها، آرایشگاه ها، مدارس، مهدکودک ها و بیمارستان ها تعطیل می شوند. تمام حمل و نقل آبی متوقف می شود، به این معنی که بسیاری از کالاها نمی توانند از یک کشور به کشور دیگر منتقل شوند.

نتیجه گیری:بنابراین، زندگی بدون آب غیرممکن است و بنابراین اقتصاد غیرممکن است.

شما به ثروت طبیعی می گویید خاک. اسلاید 8

خاک چیست؟

خاک یک جسم طبیعی خاص است. بر روی سطح زمین در نتیجه تعامل طبیعت زنده و مرده تشکیل شده است. خاک زمینی است که غذا و آب گیاه را تامین می کند. خاصیت اصلی خاک حاصلخیزی است. بدون خاک، کشاورزی و در نتیجه تولید غذا غیرممکن خواهد بود.

نتیجه گیری:پس می بینی که زمین پرستار ماست.

دقیقه تربیت بدنی

به محض ورود به جنگل، پشه ها ظاهر شدند،

دست ها بالا، کف زدن بالای سر،

برکه ای جلوی ماست

ما قبلاً بلدیم پرش کنیم،

جسورانه تر خواهیم پرید،

یک - دو، یک - دو، از قبل آب پشت سر است.

راه می رویم، راه می رویم،

دست هایمان را بالاتر می بریم،

یکنواخت و عمیق نفس بکش...

جلوتر از پشت بوته

روباه حیله گر نگاه می کند

ما از روباه گول می زنیم

بیایید روی انگشتان پا بدویم.

خرگوش خاکستری در مزرعه می پرد،

در طبیعت بسیار سرگرم کننده است.

ما از اسم حیوان دست اموز تقلید می کنیم

بی قرار، بازیگوش،

و بازی تمام شد

وقت آن است که ما به سر کار برویم.

نام مواد معدنی. (مجموعه «مواد معدنی») (نفت، گاز، سنگ معدن، زغال سنگ، ماسه، خاک رس و... هنوز در کشور ما ذخایر معدنی زیادی وجود دارد.)

بیایید ببینیم مواد معدنی در کجا استفاده می شود.

مواد معدنی منابع طبیعی هستند که مردم از اعماق زمین یا از سطح آن استخراج کرده و در کشاورزی خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، ذخایر عظیمی از مواد معدنی مختلف در اعماق بستر دریا پنهان شده است. ذخایر نفت و گاز در اعماق زیر آب قرار دارند و با حفاری بستر دریا استخراج می شوند.

نتیجه گیری:نفت و گاز به طور گسترده در صنعت، پزشکی، حمل و نقل و انرژی استفاده می شود.

چه نقشی در اقتصاد دارد؟ پوشش گیاهی? این کارخانه چه چیزی برای اقتصاد فراهم می کند؟

پوشش گیاهی یکی از مهم ترین اجزای طبیعت است. این نه تنها ظاهر کلی قلمرو را تعیین می کند، بلکه نقش بسیار زیادی در زندگی طبیعت و انسان دارد. دنیای گیاهان محصولات غذایی، خوراک و مواد خام را برای انسان فراهم می کند. به عنوان مثال، یکی از منابع اصلی جنگل، چوب است. از آن برای ساخت مبلمان، مصالح ساختمانی و کاغذ استفاده می شود.

نتیجه گیری:در فرآیند فعالیت اقتصادی، پوشش گیاهی غذا و کالا را در اختیار مردم قرار می دهد. اسلاید 9

چه نقشی دارد دنیای حیواناتبرای اقتصاد؟

حیوانات از دیرباز به عنوان شیء شکار، ماهیگیری و تغذیه و پوشاک انسان ها بوده اند. به عنوان مثال، به لطف ماهیگیری، مردم این فرصت را دارند که از ماهی نه تنها به عنوان یک محصول غذایی استفاده کنند - داروها از ماهی ساخته می شوند. از خز حیوانات در صنایع سبک استفاده می شود.

نتیجه گیری:برای رشد ثروت در اقتصاد، حفاظت و حمایت از حیوانات ضروری است. اسلاید 10

حالا گوش کن (دیسک را روشن می کنم) اینجا چه چیز جدیدی شنیدی؟

2. بدون سرمایه اقتصاد وجود ندارد.

کار از روی کتاب درسی(ص 44) .

دومین عامل توسعه اقتصادی است سرمایه- اینها ساختمانهای کارخانه ها، کارخانه ها، مزارع، انبارها هستند. اینها جاده ها و راه آهن هستند، اینها ماشین آلات و تجهیزات هستند.

ورزش برای چشم

بچه ها روی صندلی می نشینند، پشتشان صاف است، پاهایشان روی زمین قرار می گیرد، سرشان در یک حالت است، فقط عضلات چشم کار می کنند.

دوستان، بیایید آن را خرج کنیم

ورزش برای چشم.

به سمت راست، به چپ نگاه کردیم،

چشمان همه روشن شد.

از پایین به بالا و از بالا به پایین.

تو، کریستال، عصبانی نباش،

به سقف نگاه کن

یه گوشه اونجا پیدا کن

برای تقویت عضلات،

ما به صورت مورب نگاه می کنیم.

ما قطب نما نخواهیم گرفت،

بیایید یک دایره با چشمان خود بکشیم.

حالا بیایید کلمات را بنویسیم.

حروف چه کسی بالاتر خواهد بود؟

"بابا"، "مامان"، "خانه". "علف" -

ما می توانیم آن را بیرون از پنجره خود ببینیم.

3. کار مردم اساس اقتصاد است.

کار از روی کتاب درسی(ص 44) .

کتاب درسی را باز کنید و به این سوال پاسخ دهید: چه چیزی تولید هر چه بیشتر کالاهای جدید را ممکن می کند؟»(با تشکر از کار مردم.)

آخرین عامل ("نهنگ") در اقتصاد است کار کردن.

منابع طبیعی به خودی خود کالا و خدماتی را در اختیار مردم قرار نمی دهد. برای به دست آوردن کالا، باید کار کنید.

کار یک فعالیت هدفمند و آگاهانه انسانی است که با هدف ارضای نیازها انجام می شود. کار می تواند: ذهنی و جسمی باشد. کار ذهنی یا فکری - ترکیبی از کارهای مربوط به دریافت و انتقال اطلاعات است که نیاز به فعال سازی فرآیندهای تفکر، توجه و حافظه دارد. کار فیزیکی یا یدی کاری است که مستلزم استفاده از زور است. کار ذهنی و جسمی ارتباط نزدیکی با هم دارند. به عنوان مثال: معدنچیان مواد معدنی را استخراج می کنند - کار فیزیکی، اما برای استخراج مواد معدنی، معدنچیان از ابزارهایی استفاده می کنند که دانشمندان اختراع کرده اند - کار ذهنی. موفقیت کار به سلامت افراد نیز بستگی دارد. و برای این شما باید همیشه از دوران کودکی مراقب سلامتی خود باشید.

نتیجه گیری:نیروی کار برای ایجاد محصولات، کالاها، خدمات، اطلاعات، دانش و ارزش های معنوی فراخوانده می شود. اسلاید 11

IV. تلفیق مطالب مورد مطالعه.

تست کنید

1. آیا اقتصاد در مزرعه لازم است؟

الف) Dالف; ب) خیر؛ ج) نمی دانم؛ د) گاهی اوقات

2. به هر چیزی که مردم برای زندگی نیاز دارند می گویند...

الف) خدمات؛ ب) کالاها؛ V) نیازها؛د) تولید

3. نیازهایی را انتخاب کنید که توسط سایر افراد در حال انجام کار برآورده می شود.

الف) تکمیل دروس؛ ج) اسکی؛

ب) مراجعه به آرایشگاه؛ د) خوردن غذا

4. چگونه باید از منابع طبیعت استفاده کنیم؟

الف) بی دقتی؛ ب) چه زمانی و چگونه؛ ج) با دقت؛ د) نمی دانم.

5. آیا دانش آموزان مدرسه در طول درس در مدرسه کار می کنند؟

الف) خیر؛ ب) بله؛ ج) گاهی اوقات؛ د) نمی دانم.

بهخاک اره از حقایق جالب(پیام معلم) .

تعداد متخصصان دارای تحصیلات تخصصی عالی و متوسطه در روسیه بیش از 20 میلیون نفر است. هر 5 تا 7 سال یکبار بازآموزی کارگران ضروری است، زیرا پیشرفت در زمینه علم، فناوری و فناوری مستلزم داشتن دانش جدید است. در عرض 20 سال تعداد حرفه ها دو برابر می شود.

V. انعکاس.

جمله را تمام کن:

نمیدونستم...اما الان فهمیدم...

نمیتونستم انجامش بدم...اما الان میتونم...

من نفهمیدم...اما الان اسلاید 12 رو فهمیدم

VI. مشق شب

صفحه 42-45 بازگویی اسلاید 13

VII. خلاصه درس.

در کلاس چه موضوعی یاد گرفتیم؟

چه منابع لازم برای تولید کالا و خدمات (طبیعی؟)

موفقیت مردم در اقتصاد چیست؟